Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Statut i regulaminy

Statut i regulaminy

 

  1. Kodeks Etyczny Liona

    STATUT „ LIONS CLUB Legnica - Silesia ”

     

    ROZDZIAŁ l

    Postanowienia ogólne

    §1

    Lions Club Legnica - Silesia ” zwany dalej Klubem działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r o stowarzyszeniach (Dz.U.nr 20 , poz.104 , ze zmianami).

    §2

    Terenem działalności i siedzibą władz Klubu jest miasto Legnica.

    § 3

    Klub współpracuje z Ogólnopolskim Zrzeszeniem Klubów Lions stowarzyszonym z Międzynarodowym Związkiem Klubów Lions (The International Association of Lions Clubs).

    §4

    1. Klub posiada osobowość prawną i działa w oparciu o pracę społeczną swoich członków.

    2. Klub może zatrudniać pracowników.

    §5

    Klub ma prawo używania pieczęci i odznak wg wzorów podanych przez Władze Międzynarodowego Związku Stowarzyszeń Klubów Lions.

    §6

    1. Klub ma prawo występowania z inicjatywami społecznymi i gospodarczymi także poza terenem Legnicy.

    2. W porozumieniu z innymi Klubami Lions również na terenie Polski i w skali międzynarodowej.

    §7

    Emblemat i barwy Klubu pozostają takie same jak emblemat oraz barwy Międzynarodowego Zrzeszenia Klubów Lions (THE International Association of Lions Clubs).

    §8

    1. Hasłem przewodnim Klubu Lions jest Wolność, Mądrość, Służba Ojczyźnie ( L.LO.N.S. - Liberty, inteliigence, Our Nations Safety ).

    2. Motto Klubu Lions - Służymy (We serve).

     

    ROZDZIAŁ II

    Cele i sposoby ich realizacji

    §9

    Celami Klubu są:

    1. budowanie , rozwijanie i propagowanie ducha porozumienia pomiędzy narodami na świecie,

    2. szerzenie poczucia odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej,

    3. tworzenie otwartego forum swobodnej i wszechstronnej dyskusji na temat zagadnień publicznej doniosłości przy zachowaniu całkowitej neutralności wobec kwestii politycznych i religijnych, 

    4. integracja członków poprzez przyjaźń , koleżeństwo i wzajemne zrozumienie,

    5. zachęcanie utalentowanych członków do czynnego udziału w życiu publicznym bez oczekiwania tychże na osobiste zyski z tego tytułu, promowanie pracy organicznej wysokiego morale członków pracujących w handlu, przemyśle, wolnych zawodach, prywatnych przedsiębiorstwach, poświęcających się nauce i nauczaniu,

    6. branie czynnego udziału w tworzeniu podwalin pod publiczny, kulturalny  społeczny i moralny wzrost poziomu życia społeczeństwa.

    § 10

    Klub realizuje swoje cele poprzez:

    1. inspirowanie , popieranie i organizowanie inicjatyw społecznych i gospodarczych,

    2. świadczenie pomocy merytorycznej i naukowej instytucjom oraz organizacjom zajmującym się wymienionymi problemami 

    3. pozyskiwanie środków finansowych oraz przekazywanie ich osobom i organizacjom potrzebującym.

     

    ROZDIAŁ III

    Członkowie ich prawa i obowiązki

    §11

    1. Członkiem Klubu Lions może zostać każdy pełnoletni o wysokim morale, nieskazitelnym charakterze, kto złoży stosowaną deklarację i zostanie przyjęty przez Walne Zebranie Klubu.

    2. Uchwala w sprawie przyjęcia członka Klubu ma być podjęta jednogłośnie w obecności co najmniej  3/4 członków Klubu.

    § 12

    1. Członkostwo Klubu jest następujące : członkowie zwyczajni , członkowie honorowi członkowie wspierający (osoby fizyczne i prawne).

    2. Członkowie zwyczajni posiadają wszelkie uprawnienia i przywileje, a jednocześnie są zobowiązani do spełniania określonych zadań jakie niesie ze sobą przynależność do Klubu LIONS . Członkowie zwyczajni mogą ubiegać się o każdą funkcję czy stanowisko w Klubie. Posiadają czynne i bierne prawo wyborcze oraz prawo głosu wszystkich sprawach dotyczących działania Klubu, Powinności dotyczące regularnej obecności, opłacania składek i aktywnego uczestnictwa w Klubie.

    3. Członkami honorowymi mogą zostać osoby , których staż w Klubie LIONS wynosi nie mniej niż 15 lat i które położyły znaczne zasługi dla Klubu lub całego Stowarzyszenia Klubów LIONS. Osoby te zobowiązane są do płacenia składek i posiadają prawo głosu oraz inne przywileje członkowskie z wyjątkiem prawa do pełnienia funkcji w Klubie . Członkami honorowymi mogą być też osoby nie będące członkami Klubu, ale zasłużone przez swoją działalność na rzecz społeczeństwa łub Klubu. Osoby te mogą brać udział w posiedzeniach, nie posiadają jednak prawa do żadnych przywilejów członkowskich. 

    4. Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne lub prawne , które wspierają działalność Klubu , a także osoby które zmieniły miejsce zamieszkania łub ze względów zdrowotnych czy innych ważnych powodów nie są w stanie uczestniczyć w zebraniach Klubu t a mimo to chcą nadal zachować swoje członkostwo. Dla uzyskania członkostwa wspierającego wymagana jest zgoda Zarządu Klubu. Osoby prawne działają przez swych przedstawicieli. Członkowie wspierający nie mają prawa zajmowania stanowisk w Klubie, są pozbawione prawa głosu, mają natomiast obowiązek uiszczania składek.

    § 13

    Osoby wstępujące do Klubu wpłacają wpisowe i zobowiązują się do regularnego opłacania składek członkowskich , Wysokość tych opłat ustalana jest na zebraniu członków Klubu . Zaleganie z opłatami składek członkowskich przez kolejne trzy miesiące powoduje skreślenie z listy członków Klubu . Skreślenie z listy członków może nastąpić w wyniki dobrowolnego wystąpienia lub śmierci członka. Uchwała o skreśleniu z listy członków podejmowana jest w czasie zebrania członków Klubu .

    § 14

    1. Zebrania członków Klubu odbywają się raz w miesiącu. Obecność członków jest obowiązkowa.

    2. Członkowie Klubu współdziałają z Zarządem Klubu biorąc udział w różnych komitetach. Komitety powoływane są przez Prezydenta Klubu.

    3. Wszystkie zebrania Klubu odbywają się w stałym miejscu i rozpoczynają się o tej sami godzinie.

    4. Nadzwyczajne zebranie Klubu może zwołać Prezydent, Zarząd lub 10 członków Klubu.

    5. Klub w każdym roku obchodzi uroczyście Rocznicę Wieczoru Czarterowego . Celem tego spotkania jest integracja członków Klubu, przypomnienie celów i zasad Lionizmu oraz historii Klubu.

     

    ROZDZIAŁ IV

    Władze Klubu

    § 15

    Kadencja władz Klubu trwa jeden rok.

    § 16

    Władze Klubu stanowią:

    1. Walne Zebranie Członków Klubu. 

    2.  Zarząd Klubu.

    3. Komisja Rewizyjna.

    §17

    Do kompetencji Walnego Zebrania należą:

    1. zmiany w Statucie

    2. ustalanie budżetu

    3. wybory nowych władz (Zarządu, Komisji Rewizyjnej)

    4. uchwały w sprawach nie zastrzeżonych dla innych organów Klubu

    5. udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi Klubu

    6. rozwiązanie Klubu

    7. wybór i delegowanie jednego przedstawiciela reprezentującego 25 członków Klubu na Międzynarodowe Kongresy LIONS .Koszty uczestnictwa ponosi Klub.

    8. wybór i delegowanie jednego przedstawiciela reprezentującego każdych 10 członków Klubu na roczne krajowe kongresy Klubów LIONS .

    § 18

    Walne Zebrania mogą być zwyczajne i nadzwyczajne .Zwyczajne Walne Zebrania zwoływane będą raz w roku na wniosek Zarządu. Nadzwyczajne Walne Zebrania zwoływane będą na wniosek Zarządu , 1/3 członków Klubu lub na wniosek Komisji rewizyjnej z ważnych powodów .

    § 19

    1. Uchwały Walnego Zgromadzenia są prawomocne , gdy zapadają zwykłą większością głosów ( z wyłączeniem spraw objętych § § 11 ust.2, 33 i 34 ) w obecności przynajmniej połowy członków Klubu (w I terminie ) lub bez względu na ilość obecnych ( w II terminie ).

    2. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Prezydenta

    § 20

    1. Zarząd Klubu składa się z 7 członków, w tym Prezydenta, Wiceprezydenta ,Sekretarza, Skarbnika i członków Zarządu.

    2. Na stanowisko w Zarządzie Klubu mogą kandydować wyłącznie osoby aktywnie uczestniczące w pracach Klubu, nie mające żadnych zobowiązań finansowych wobec Klubu.

    3. Osoby pełniące funkcje w Zarządzie Klubu nie mogą przyjmować wynagrodzenia za swoją działalność w Klubie.

    §21

    Prezydent Klubu posiada prawo wydawania decyzji, przewodniczy każdemu zebraniu Klubu, ogłasza i zwołuje zarówno stale jak i nadzwyczajne zebrania Zarządu i Klubu wyznacza, współpracuje i kontroluje Komitety Klubu, nadzoruje by wybory odbywały się według określonego porządku, współpracuje aktywnie z innymi Klubami LIONS.

    §22

    1. Wiceprezydent przejmuje funkcje prezydenta, gdy ten z określonych przyczyn nie  jest w stanie pełnić swoich obowiązków. Wiceprezydenci pomagają Prezydentowi w nadzorowaniu działalności Komitetów Klubu.

    2. Wszyscy byli Prezydenci klubu wspomagają i doradzają aktualnie urzędującemu Prezydentowi.

    § 23

    1. Sekretarz Klubu jest podporządkowany i realizuje bezpośrednie decyzje Prezydenta i Zarządu . Pełni również rolę łącznika między Klubem a Okręgową lub Krajową Organizacją Klubów LIONS,

    2. Do obowiązków Sekretarza Klubu należy ; sporządzanie raportów i sprawozdań z działalności Klubu i jego Komitetów, prowadzenie protokołów z zebrań Zarządu i Klubu, prowadzenie listy członków Klubu.

    §24

    Skarbnik Klubu zajmuje się:

    1. przyjmowaniem wszelkich rozliczeń od członków Zarządu i Klubu, prowadzeniem kont w bankach rekomendowanych przez Komitet Finansowy Klubu i zaakceptowanych przez Zarząd,

    2. dokonywaniem wypłat z rachunku Klubu, wyłącznic jednak za zgodą Zarządu  Wszelkie czeki oraz inne rachunki wypłat muszą być najpierw podpisane przez Sekretarza i dodatkowo potwierdzone przez osobę wchodzącą w skład Zarządu.

    3. prowadzeniem i odpowiedzialnością za księgi rachunkowe, sporządzeniem miesięcznych i półrocznych sprawozdań dla Zarządu Klubu.

    § 25

    1. Tamer odpowiada za parafernalia klubowe tzn., flagi, proporczyki „ gong, młotek itp. Winien przygotować w/w przed zebraniem oraz zebrać i zabezpieczyć po zebraniu. Winien zadbać o właściwe zajęcie miejsc w trakcie zebrania, rozdać program obrad i inne druki potrzebne na zebraniu .Szczególną uwagą powinien poświęcić temu, aby członkowie nie zmieniali miejsca na zebraniach - ma to na celu lepsze poznanie się członków. Tamer prowadzi szczegółową Kronikę Klubu.

    2. Twister dba o dobre i koleżeńskie stosunki w Klubie, promuje milą i pogodną atmosferę w czasie zebrań: dla urozmaicenia zebrań proponuje członkom, w czasie przerwy lub po zebraniu, gry, recytacje, koncerty. loterie itp. Może nakładać, dla zabawy, grzywny na członków Klubu .W przypadku nałożenia kary przez Twistera nie ma glosowania, przy czym członek Klubu nie może być ukarany częściej jak dwa razy w ciągu zebrania, a kara nie powinna przekraczać symbolicznej sumy. Twister może zostać ukarany wyłącznie przez jednomyślne glosowanie członków. Pieniądze zebrane przez Twistera winny być natychmiast za pokwitowaniem oddane Skarbnikowi.

    § 26

    1. Stale posiedzenia Zarządu odbywają się raz w miesiącu w terminie i miejscu ustalonym przez Prezydenta.

    2.  Nadzwyczajne Zebranie Zarządu może zostać zwołane na życzenie Prezydenta lub co najmniej 4 członków Zarządu.

    §27

    Zarząd ma prawo podejmowania uchwal tylko wtedy ,gdy obecnych jest więcej niż połowa jego członków i następuje w momencie „ gdy większość członków Zarządu głosuje za jej zaakceptowaniem .

    § 28

    Zarząd posiada następujące kompetencje:

    1. reprezentuje Klub na zewnątrz,

    2. pełni rolę organu wykonawczego odpowiedzialnego za działalność Klubu.

    3. rozważa i przygotowuje wszelkie przedsięwzięcia i zadania , zanim zostaną one oficjalnie przedstawione do zalegalizowania na Walnym Zgromadzeniu,

    4. zatwierdza wszystkie wydatki Klubu i sprawdza czy są one zgodne z celami i zadaniami Klubu,

    5. jest uprawniony do zmian i uchylania decyzji podjętych przez któregokolwiek z członków Zarządu lub pracowników,

    6. zleca kontrolę ksiąg rachunkowych Jak również kontrolę działalności pracowników Klubu lub Komitetów

    7. konsultacje z członkami Klubu kandydatury przedstawicieli na okręgowe lub międzynarodowe kongresy klubów Lions.

    § 29

    Procedura wyborów dla wszystkich członków Zarządu ustalana jest na Walnym Zebraniu.

    1. zebranie członków Klubu, na którym proponowani są kandydaci do przyszłego Zarządu odbywa się w marcu każdego roku. Miejsce i termin posiedzenia ustala dotychczasowy zarząd , o czym każdy z członków powinien być pisemnie poinformowany co najmniej na 10 dni przed datą posiedzenia,

    2. prezydent wyznacza Komitet Wyborczy , a ten z kolei ustala i przedstawia kandydatury na poszczególne stanowiska. Dodatkowe kandydatury mogą być zaproponowane przez członków Klubu w czasie posiedzenia wyborczego, Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze powinno być przeprowadzone najpóźniej 15 kwietnia każdego roku, w czasie i terminie ustalonym przez 

    dotychczasowy Zarząd Zawiadomienia powinny być rozesłane lub też osobiście dostarczone przez Sekretarza każdemu z członków Klubu , przynajmniej na dwa tygodnie przed terminem wyborów. Komunikat powinien zawierać nazwiska wszystkich kandydatów wytypowanych na ostatnim posiedzeniu.

    3. w głosowaniu biorą udział obecni na zebraniu t uprawnieni do głosowania członkowie Klubu. Głosowanie jest tajne.

    4. każdy członek zasiadający w Zarządzie Jeśli istnieje uzasadniony powód, może zostać odwołany ze swojego stanowiska o ile się opowie za tym 2/3 wszystkich członków Z wnioskiem o odwołanie członka Zarządu może wystąpić Komisja Rewizyjna, pozostali członkowie Zarządu lub każdy z członków Klubu.

     

    ROZDZIAŁ V

    Majątek i Fundusze Klubu

    § 30

    1. Majątek Klubu mogą stanowić nieruchomości, ruchomości i fundusze.

    2. Na fundusze Klubu składają się:

    a. składki członkowskie,

    b. dotacje i subwencje,

    c. wpływy i dochody własne,

    d. zapisy i darowizny.

    3. Klub może prowadzić działalność gospodarczą lub promocyjną w oparciu o statut i według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach krajowych i międzynarodowych.

    4. Oświadczenie woli w zakresie zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu Klubu składa Prezydent Klubu i Skarbnik lub inna osoba upoważniona przez Zarząd, Jednakże zakres spraw powierzonych do samodzielnego składania oświadczeń przez Prezydenta każdorazowo określa uchwała Zarządu, a w szczególnych wypadkach uchwala większości członków Klubu na Walnym Zebraniu po zasięgnięciu opinii komisji rewizyjnej.

     

    ROZDZIAŁ VI

    Komisja Rewizyjna

    § 31

    1. Komisja Rewizyjna zajmuje się kontrolą i oceną działalności Klubu pod względem prawidłowości i zgodności z przepisami prawa i postanowieniami statutu , uchwałami Walnego Zebrania członków oraz władz Klubu,

    2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 - 5 osób wybranych przez członków Klubu w czasie Walnego Zebrania.

    3. Regulamin Komisji Rewizyjnej zatwierdza Walne Zebranie.

    4. Posiedzenie Komisji Rewizyjnej odbywają się w razie potrzeby.

    5. Komisja Rewizyjna składa sprawozdania ze swojej działalności.

    6. Komisja Rewizyjna ma prawo zwoływania nadzwyczajnego Walnego Zebrania członków Klubu.

    §32

    Uzupełnienia składów Zarządu i Komisji Rewizyjnej w trakcie kadencji następują według trybu określonego odpowiednio w § 29 statutu.

      §33

    1. Statut Klubu może podlegać zmianom . Zmian tych dokonuje się na zwyczajnych lub nadzwyczajnych zebraniach Klubu przy obecności co najmniej3/4 członków Klubu kwalifikowaną większością 2/3 głosów.

    2. Żadna ze zmian nie może być poddana pod glosowanie, o ile tekst propozycji nie został doręczony członkom Klubu na 2 tygodnie przed zwołanym zebraniem.

     

    ROZDZIAŁ VII

    Postanowienia Końcowe

    §34

    1. Uchwalą o rozwiązaniu Klubu podejmuje się bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 3/4 uprawnionych do glosowania członków Klubu.

    2. Uchwala o rozwiązaniu Klubu nie dotyczy osobnej uchwały likwidującej lub przekazującej majątek Klubu.

    3. Likwidatorami Klubu będą członkowie Zarządu 4.

    § 35

    Pierwsza kadencja władz Klubu trwa do wyborów w roku 2001

    Postanowieniem z dnia 16-12-1999 roku, sygn. Dział I nr. Rejestrowy 0000099607   

    zarejestrowano Lions Club Legnica-Silesia